karşı mahalle

Burada yazdıklarım benim tercihlerim, attığım tohumlar. Tek hedefim var. Ümmete önder Müslüman, insanlığa örnek insan yetiştirmek. 

Ve bunun için de, neredeyse bütün gün dönüp dönüp çocukluğumu düşünüyorum. Hep anılarımı hatırlamaya çalışıyorum. Çok geriye gidemiyorum. Net hatırladığım biri şöyle. 

10 yaşındaydım. Aynı zamanda adaşım olan en yakın arkadaşım ile ailelerimiz iki uçta hayatlar yaşıyorlardı. Ve biz Türkiye'nin geleceğinden, cumhuriyet'in getirilerinden götürülerinden konuşuyorduk. Bazen o beni destekliyordu, bazen ben onu. O sırada elimde "Masonluğun Tarihçesi" isimli bir kitap vardı. Onun elinde ise Aziz Nesin'in bir eseri. Hatırlamıyorum adını. Fakat muhtemelen "Şimdiki Çocuklar Harika"dır. Ya da Zübük.Her neyse. 

Yılbaşı akşamında onlar tüm aile toplanıp hindi yiyorlardı, biz ise Mekke'nin Fethi gecesine gidiyorduk. Babasını net hatırlamıyorum fakat annesi bizim hayat bilgisi kitaplarındaki annenin aynısı idi. Benim annemse Sosyal Bilgiler kitabında üzeri çarpı işaretli, cumhuriyet öncesi kadına benziyordu.

Bunların hiçbir önemi yoktu bizim için. Biz kitap okuyor ve birbirimizi seviyorduk. Ben onu irşad etmeye çalışıyordum aslında biraz. O da bana elbiselerimin çok uzun olduğunu söylüyor, beni modernleştirmeye çalışıyordu. Ama olsun bunu birbirimizi sevdiğimiz için yapıyorduk. Çocukça bir anlayışla. "Sevdiğim ben gibi olsun" düşüncesiyle. Çok insani bir şey bu. 

Şimdi düşünüyorum acaba neydi ikimizi bu kadar keskin çizgilere rağmen yakınlaştıran, ve neydi birbirimizden hiç etkilenmememizi sağlayan?Akşam babamın gelmesini zor beklerdim. "Baba, merve diyor ki, son padişah İngiltere ile anlaşma yapmış". Babam 10 yaşındaki bir çocuğa ne kadar anlatılabiliyorsa o kadar anlatırdı bildiklerini. Bir de kitap verirdi. Beni kütüphanenin önüne götürür bak bunu oku derdi. Okurdum. Muhtemelen o da okurdu. Benim söylediklerime o da cevaplar verir, kitaplar getirirdi.

Karşı mahalleyle ilk tanışmam böyle olmuştu. Karşı mahallenin güzel çocuklarını hep sevdim. Onlar da beni sevdiler. Sevmek güzel şey.Hiç yorum yok: