Mahremiyet Eğitimi 2

Didaktik yazmayı sevmem. Bu böyledir gibi yazılar hep irrite eder beni. Fakat bu yazı muhtemelen öyle olacak. Baştan söyleyeyim. Bunlar benim tercihlerim, yapmaya çalıştıklarım. Bir de anneliğimin iyi anlarını alt alta yazınca çok iyi, çok sabırlı bir anneymişim gibi duruyor. Öyle değilim. Yani öyle olmaya çalışıyorum, ama öyle değilim.

Bu yazıyı çocukların giyimine ayıralım. Bu konu ile ilgili fıkhî bir bilgi yok elimizde. Dinimizce, buluğa ermeyen çocuklar, tesettürle sorumlu değildirler. Fıkıh bize bu kadarını söylüyor. Bilmeyenler için söyleyelim, fıkıh, dinin kurallarının son sınırlarını verir. Yani en azını. Yani fıkıh bize "40ta 1 zekat ver" dediğinde sadece 40ta bir vereceğimizi anlamamalıyız. "Bu artık son sınır, bundan azını veremezsin" demektir bu. Peki fıkhî bilgi midir sadece bizim hayatımızı donatan. Elbette hayır. Fıkıh, yapmamız gereken alt sınırları söyledikten sonra, yerini İslam Ahlakına bırakır. İslam Ahlakı yeri gelince sünnetle, yeri gelince örfle, yeri gelince menduplarla donatır her yanımızı. Toplumuni, bireyin ahlakını güzelleştirmek için Sosyoloji de kullanılır, psikoloji de pedagoji de, psikiyatri de. Yeter ki ehil diller söylemiş olsun.

İşte problemimiz burada başlıyor. Şimdi Ramazan başlıyor. Tatlı dilli, güler yüzlü, özlü sözlü hocalar ekranları dolduracak ve bol bol fetva verecekler hepimize. Gönüllerimize inşirah salacaklar. Ferahlayacağız. "ben mi gideceğim cehenneme canım şöyle şöyle yapanlar varken" diyeceğiz. 

I,ıh. Olmaz. Olmamalı. Sana söylüyorum bunu kardeşim. Bu olmaz. Din bu değil. Allah'ın emirlerini yerine getirmeyince sızlayan vicdanına sesleniyorum. Kendi doymak bilmez nefsime sesleniyorum. Allah'ın gönderdiği din bu değil. Rasul'in tebliğ ettiği din bu değil.

Peki nedir din. Din araştırmak, yanlışa götürme ihtimali olan konulardan dahi kaçmaktır. Tıpkı şu hadiste dendiği gibi. 

Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmez. Bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da tebrie etmiş olur. Kim de şüpheli şeylere düşerse harama düşmüş olur, tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğa düşebilecek durumdadır. Haberiniz olsun, her melikin bir koruluğu vardır, Allah'ın koruluğu da haramlarıdır. Haberiniz olsun, cesette bir et parçası var ki, eğer o sağlıklı olursa cesedin tamamı sağlıklı olur, eğer o bozulursa, cesedin tamamı bozulur. Haberiniz olsun bu et parçası kalptir." [Buharî, İman 39, Büyû 2; Müslim, Müsakat 107, (1599); Ebu Davud, Büyû 3, (3329, 3330); Tirmizî, Büyû 1, (1205); Nesâî, Büyû 2, (7, 241).]


Bu uzuuuun girişten sonra, gelelim çocukların giyimi meselesine....

Kız anneleri bir araya geldiğimizde en büyük konumuz bu oluyor. Kız anneleri dediğime bakıp da genç kızımız var zannetmeyim. Çevremde genelde 5 yaş altında kız çocukları var. Aile hayatını beğendiğim bir çok anneden aldığım görüşlerle bir kız çocuğu kıyafet tanımlaması yaptım kendimce. 

1. Koltuk altı görünmemeli
2. Etek ve elbiseler dizden bir karış(çocuğun karışıyla) aşağıda olmalı
3. Etek veya elbise giydiyse alta mutlaka tayt giyilmeli

Zannetmeyin ki oğlan çocukların giyiminde problem yok. Elbette var. En büyük problem resimli t-shırt'ler. Ne kadar abuk subuk çizgi film kahramanı varsa çocuğun kıyafetlerinin üzerinde. Oğlum spıder man'i biliyor. Evimizde tv yok, ve biliyor. Anlamak mümkün değil. Herhalde bir yerde misafirlikte gördü, hayır spaydır men diyor ya bir de. Be mübarek evlat onu nasıl aklında tuttun. Ama tutuyor işte çocuk. Bir de önceki yazıda da belirtmiştim. Erkek çocukları çırılçıplak dolaştırma, alay etme hastalığı var bizim toplumumuzda, yahut fotoğrafını çekme. Pedofili diyemeyeceğim ama bu bir hastalık belirtisi. O çocuğa bunu yapmaya kimsenin hakkı yok. 

Yine maddelersek şöyle:

1. Elden geldiğince resimli kıyafet alınmamalı
2. Pantolonlar diz kapağı altında olmalı
3. Asla iç çamaşırsız gezdirilmemeli

Rabbim kaldıramayacağı yükler yüklemesin. Emanetlerine iyi bakmayı hepimize nasib etsin(amin)....

Not: Eklemek istediğin madde var mı ey okur?

Hiç yorum yok: