Ramazan Temrinleri

Geçtiğimiz Ramazan boyu tuttuğum ödev günlüğüm. Sondan başa, bir anı niteliğinde....


Ramazan 30. Temrin 30. Teravih namazı kılmaya alıştı bünyelerimiz. Haydi gelin, bu gece tesbih namazıyla karşılayalım mübarek Şevval'i.... Türkiye Cumhuriyeti Diyanet Isleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun konuya dair açıklaması, Tesbih namazı, ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen mendup bir namazdır. Peygamberimiz amcası Abbas’a: “Bak amca sana on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki-sonu, eskisi-yenisi, bilmeyerek işlediğin-bilerek işlediğin, küçüğü-büyüğü ve gizli yaptığın-açıktan yaptığın on türlü günahını Allah bağışlar” diyerek bu namazı tavsiye etmiş ve öğretmiş; Hz. Abbas da bunu her gün yapamayız, deyince Peygamberimiz, bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının yeterli olacağını belirtmiştir (Ebu Davud, Tatavvu’, 14, Salat, 303; Tirmizi, Salat, 350, Vitr, 19). Tesbih namazı dört rekat olup şöyle kılınır: Allah rızası için namaz kılmaya niyet edilerek namaza başlanır. Sübhaneke’den sonra 15 kere ‘Sübhanellahi ve’l-hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber’ denir. Sonra euzü besmele çekilir, Fatiha ve sure okunduktan sonra 10 kere daha tesbih edilir yani ‘Sübhanellahi ve’l-hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber’ denilir. Bu tesbih, rükua varınca 10 kere, rükudan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rekatta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rekata kalkılınca yine 15 kere tesbih okunur, ardından geri kalan kısım aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekat tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur. Tesbih namazı kerahet vakitlerinde kılınmaz (İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, Daru’l-Fikr, II, 28-29). Aslolan herkesin bu namazı münferiden kılmasıdır. Tesbih namazında sehiv secdesini gerektiren bir şey olursa, sehiv secdesi normal olarak yapılır, o secdelerde bu tesbih yapılmaz (Tahtavi, Haşiye ala Meraki’l-Felah, Bulak, I, 244). Sünnet namazlardan Teravih namazı cemaatle kılınabilir. Teravih cemaatle kılındığında vitir namazı da cemaatle kılınır Ramazan ayının dışında vitir namazını cemaatle kılmak mekruhtur (Mevsıli, el-İhtiyar, İstanbul, ts. , I, 69). Nafile namazlardan küsuf (güneş tutulması) ve İmameyn’e göre istiska (yağmur duası) namazları da cemaatle kılınır (Mevsıli, el-İhtiyar, İstanbul, ts. , I, 71-72). Bunların dışındaki tüm sünnet ve nafile namazları herkesin tek başına kılması doğru olacağından, bu namazların cemaatle kılınması mekruh görülmüştür (Serahsi, Mebsut, Beyrut, 1421/2000, II, 256). Kaynaklarımız, tesbih namazını cemaatle kılınan nafile namazlar arasında saymamışlardır. Bu konuda Hz. Peygamber (s.a.s.)’den de bir uygulama nakledilmediğinden, tesbih namazının cemaatle değil tek başına kılınması uygun olur.

İstediğin kadar geç kıl, bu son teravih. 10 ay 20 gün geceler ıssız.... Geceleri şenlendirenlerden, evini ışıklandıranlardan eylesin eylesin Rabbim....

Ramazan 29, Temrin 29: Aslına dön. Doğaya dön.

Ramazan 28, Temrin 28: Sadece darlık zamanında değil, varlık zamanında da bolca sabretmeli!

Ramazan 27, Temrin 27: Yapılan hayırlı işleri asla küçük görmemeli. Minik dereler denizlere, denizler okyanusa kavuşur....

Fotoğrafları yukleyeyim diye Facebook'u açma gafletinde bulundum. Bebeğini zâfiyetten kaybetmiş bir Suriyeli annenin hâlini aktaran bir video izledim. Elim kolum düştü. Mahvoldum. Niye yaşıyorum ben diye düşündüm. bana iyi gelmiyor bu kanlı görüntüler, bu videolar. Sonra Elhamdulillah silkindim ve kendime geldim. Bu da bir imtihan. Rabbim o bebeğe karşı benden daha merhametli elbette. O şimdi güzel cennetlerde hurilerin kucağında. Ama burada, bu aldatıcı Dünya'da benden hizmet bekleyen kardeşlerim var. Ye's (Ümitsizlik) yok. Isyan yok. Vazifeye devam biiznillah.

Ramazan 26, Temrin 26: Tv'den ve onun "görüş vericiler"inden kurtul. At şu aptal kutusunu artık evinden!

Ramazan 25. Temrin 25. kardeşim senin şimdi, başkalarının ne zor hayatı olduğuna dair bir yazıyı okumaya yok mecalin. tek isteğin seni anlayan birinin olduğunu bilmek. kötü biri olmadığını duymak istiyorsun. kötü biri olmadığını biliyorum. sadece daha iyi olmak isteyen iyi birisin. sen birazdan, başını yastığa koyduğunda, bugün çocuğa bağırdın diye, için içini yiyecek. eşinle tartıştın belki. ya da annenle soğuk soğuk konuştun telefonda. tüm bunlar gelip oturacak kalbine. yarın diyeceksin yarın. bir daha yapmayacağım. tevbe. yapacaksın. eşinle bir daha tartışacaksın, çocuğa yine bağıracaksın belki, annenle yine öyle konuşacaksın. ve biliyor musun? O(celle celaluhu) seni affedecek. Bir daha affedecek. Bir daha affedecek. Bir daha affedecek. Bir daha affedecek. Bir daha affedecek. Bir daha affedecek.

Ramazan 24, Temrin 24: Infak etmeli! "Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kulların sabaha erdiği her günde iki melek semadan iner ve bunlardan biri şöyle dua eder: "Ey İlahımız! İnfak edene halef (devam) ver." Diğeri de şöyle dua eder: "Ey İlahımız! Cimriye de telef ver." Buhari, Zekat 28; Müslim, Zekat 57, (1010)"

Ramazan 23, Temrin 23: Güzel kardeşim. Alma! Ne alacağını düşünme tüm gün. Koltukların eskidigini düşünüyorsun. Falan beyaz eşya Miadinı doldurdu diyorsun. Renkli peçeteler aliyorsun, onlara uygun tabak arıyorsun. Alma! Hiçbirine ihtiyacın yok. Hepsi kalbine yük. Aldıkca kalbin katılaşıyor. Alma! "Şöyle şöyle alanlar var" deme. Öyle Afrika'ya kadar gitmene gerek yok. Mahallendeki tüm evler tok yattı mı? Emin misin? Alma! Aldıklarını kendin için almıyorsun kendini kandırma! Alma! Bırak " aaa, bu tencerelerin daha sağlıklısı çıktı" desinler. Inan bana herseyin heo dahs sağlıklısı çıkacak. Talep sağlıklı yaşam oldukça, arz da hep sağlık üzerinden olacak. Bu aptal kapitalizm 1950lerde sigarayı şifa olarak pazarlıyordu. Şimdi sağlıklı yaşam hede-hödeleriyle okuyor canımıza. Alma! "aaaa, aynı şeyi giymiş" desinler. Ne güzel bak, ahirette şâhidin olacak o sözler. Alma! Çok geri gitmene gerek yok. 10 sene önceki alım gücümüzü karşılaştır bugünle. Fark sence de çok absürd değil mi? Alma!

Ramazan 22, Temrin 22: "Nasılsanız öyle yönetilirsiniz" hadîsini bol bol düşünmeli!

Ramazan 21, Temrin 21: Ramazanın en mübarek son on günü ev temizliğine değil, kalp temizliğine ayırılmalı!

Ramazan 19, Temrin 19: Eşimiz. Bazen babamız, bazen kardeşimiz, bazen çocuğumuz, bazen arkadaşımız. Biz, bazen annesiyiz eşimizin, bazen kardeşi, bazen kızı, bazen de arkadaşı. Birbirimizin kıymetini bilmeli! Şeytan girecek elbet araya, sinirlendirecek iki kişiden birini. O sinir anını yenmek için tartışmanın ne kadar da komik bir yere gittiğini düşünmeli :) Ve duâ etmeli bol bol. Eli kolu dolu mu geldi, oruçlu mu, yorgun mu? Allah seni başımdan eksik etmesin, evlatlarından yana yüzünü güldürsün demeli. "Bir Köroğlu bir Ayvaz" günlerine yatırım yapmalı :)

Ramazan 18, Temrin 18: Te'sîr büyülü bir oktur. Yaşamayanlar atamaz. Yaşamalı, te'sîr etmeli....

Ramazan 17, Temrin 17: Verince rahatladığın şeyler değil, verince içinin cız ettiği şeyler yükseltecek seviyeni. Verirken sevdiğinden vermeli.

Ramazan 16, Temrin 16: Ademoğlu, her yerde aynı. Hırslarıyla, keyifleriyle, kederleriyle, sevinçleriyle. Hicret etmekten korkmamalı!

Ramazan 15, Temrin 15: Li külli hikâyetin bidâyetün (Her hikayenin bir başlangıcı vardır). Başlangıçları; tazelenme, yenilenme olarak görmeli.

Ramazan 14, Temrin 14: Hayırlı işlerin muzır(zararlı) mânileri olur. Elimizle ittirmeli dikenleri, görmezden gelmeli!

Ramazan 13, Temrin 13 : Ötelere kul hakkı ile gitmemeye çalışmalı! Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): ‘İflas eden kimdir biliyor musunuz?’ buyurdu. Sahabeler: −Ey Allah’ın Rasulü! Bize göre iflas eden, parası ve malı olmayan kimsedir dediler. Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): −‘Benim ümmetimden iflas eden kişi, kıyamet günü kıldığı namazıyla tuttuğu orucuyla ve verdiği zekâtıyla getirilir ve aynı zamanda işlediği günahlardan; sövdüğü, zina isnadında bulunduğu, haksız yere mal yediği, haksız yere kan akıttığı ve ona buna vurduğu şerlerde ortaya konacaktır. Böylece o kişi yaptıklarının hesabını vermeye başlar ve yaptığı kötülüklere karşılık iyilikleri verilir. İyilikleri bitince de hakkını aldığı kişinin günahlarını almaya başlar. Sonucunda da cezasını ateşle çekmek üzere cehenneme atılacaktır. İşte iflas eden bu kişidir’ buyurdu.” (Müslim, Tirmizi)

Ramazan 12, Temrin 12: Velev ki kopsun bilekten, O taşın altına o eli sokmalı....

Ramazan 11, Temrin 11; ”Sevdiğini ölçülü sev, belki bir gün düşmanın olabilir. Kızdığına da ölçülü kız, belki bir gün dostun olabilir.” (Tirmizî, Birr ve’s-Sıla, 60)

Ramazan 10, Temrin 10: Nefret fıtratımızda var. Birşeylerden nefret etmeliyiz. Bu ne nefret kardeşimize değil, kardeşimizin kötü huyuna yönelik olmalı!

Ramazan 9, Temrin 9: Konuşmalar, planlar, projeler fiiliyâtımızın önüne geçmemeli. "Hayırlı işlerinizde acele ediniz" hadîsine yürekten inanmalı. Bir taraftan tüm deniz yıldızlarını nasıl kurtarabileceğini düşünmeli, bir yandan da bir bir denize atmalı!

Ramazan 8, Temrin 8: Önceliğimiz hâne halkımızın, âilemizin, eşimizin âilesinin rızası olmalı. Onlar râzı olmazsa hizmetimizden bereket beklememek gerek!

Ramazan 7, Temrin 7: Yedi iklimden yedi ayrı insan yaratmış Rabbim. Her çiçeğin balını toplayan bombus arısı gibi herkesin güzel yönünden örnek almalı!

Ramazan 6; Temrin 6: Önyargılarımız bize insan kaybettirmemeli!

Ramazan 5, Temrin 5: Yaradan bes parmağın beşini neden bir yaratmamıs. Bunu çokça düşünmeli!

Ramazan 4, Temrin 4: El-Kabıd olan Allah celle celâluhû aynı zamanda El-Bâsıt'tır da. Kabd anlarında bunu aklından çıkarmamalı! El-Kabıd : Daraltan El-Bâsıt : Genişleten

Ramazan 3, Temrin 3 : Allah'ın sana verdiği güzel nimetlerin en büyüklerinden biri amelinde sadece rızay-ı ilahî gozeten kardeşlerindir. Onları sıkı tutup bırakmamalı!

Ramazan 2, Temrin 2: İşlerimizi Allah'a havâle etmeli, hep ümitvâr olmalıyız!

Ramazan 1, Temrin 1: Hüsnüzann vazgeçilmezimiz olmalı!

Hiç yorum yok: