Çocuklarımla iyileşmek

Çocuklar çocukluğumuzda atladığımız şeyleri tekrar yaşama fırsatı mı? Değerlendirebilmeyi nasîb etsin Rabbim (amîn)
Buraya taşınalı beri elhamdülillah çok komşumuz var. Sokağı aşağı dek yürüyene dek kaç kişiyle konuşuyoruz, selamlaşıyoruz, "teyzen  hastaneye gidecekti nasıl oldu, süt parasını vermemiştim buyur,  kamyondan aldığın patatesler nasıl çıktı,  evet evet hava soğudu" muhabbeti yapıyoruz.  Çocuklarıma vereceğim büyük bir zenginlik bu. Kafasını telefonundan kaldırmadan yürüyen çocuklar görüyorum. Korkuyorum. "Mahallesi Baskısı" kötü bir şey değil aslında diye düşünüyorum. Bir nevî otokontrol.
Burdan taaa gidip Karz-ı Hasen'e bağlayacağım. Güzel borçlanma yani. Şimdi düşünün, mahalleliden borç aldınız. Ne yaparsınız? Ödeyene dek gidip araba modelinizi yükseltmez, pencereleri pvc'ye dönüştürmezsiniz. Ayıp olur çünkü.  Ama borcu bankadan alırsanız banka pencereleri değiştiğinizi görmez, evinizdeki gıdaların israf edildiğini fark etmez. Borcunuzu geciktirdiginkzxe biraz daha faiz koyar, sonra biraz daha, sonra biraz daha....
Dönelim konuya, bir komşumuz var. Oglumla yaşıt kızı var. Bir kez geldi kızı,  kızımla çok güzel oynadılar. Ayşe Seher adını sayıklar durur. Başka arkadaşları olunca biraz unuttu.  Fakat geçen gün yolda görünce yine "anne nolur bize gelsin" demeye başladı.
Hikaye acı,  kadının ilk evlâdı denizde boğularak vefat etmiş. Diğer iki evlâdına pek doğal olarak korumacı yaklaşıyor. Fakat bunu çocuklarıma  nasıl anlatabilirim diyordum. Bir gün bizimkiler aşağıda oynarken yoldan geçmiş arkadaşları. Anne evimize çağıralım dediler. Oturdum. "Kuzular sizinle bir şey konuşmak istiyorum" dedim. Icimde bir duâ. Allahım kem sözlerden koru. ".....in annesinin bazı korkuları var" dedim. "Ne gibi korkular" dedi oğlum. "Bilmiyorum,  ama sizi cok seviyor ... teyzeniz" dedim. O kadar korkuyoruldum ki soracaklarından. Henüz ne kızın adını andılar,  ne sordular.  Ama eminim kendi kendilerine düşünüyorlardır. Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek.
Onlar ne diyecek,  nasıl bir konum alacağım bilmiyorum. Ama şunu biliyorum ki çocuklarla iyileşmek çok kolay. Cok guzel. Muhteşem.  Harika!

Hiç yorum yok: