Allah nerede anne?

bekliyordum ne zaman soracak diye. sordu. hazırlıklıydım ama. bir tiyatro sahnesi gibi defalarca canlandırmıştım kendi kendime. Şöyle derse ne derim, böyle olursa ne yaparım. Elhamdülillah her şey istediğim gibi gitti.

Evimizde öyle her dakika Allah şöyle istedi o yüzden böyle yapıyoruz, Allah bunu istemiyor o yüzden yapmıyoruz konuşulmaz. Esbab perdesi aralanmış değil henüz çocuklar için. Aralanmasın da. Bu masumiyetleri gidebildiği kadar gitsin. Temyiz ile büluğ arasında bir yerde, temel akidevi meseleler yavaş yavaş açıklanır. Şimdi yapılması gereken tek bir şey var din eğitimi adına. Çocuğun anne-baba sevgisine doyması. Hayata güven ile başlaması. Şunu ezberlemiş, bunu okumuş, şu kadar şey öğrenmiş, bunlar yapılır Allahın izniyle. Kimse geri kalmaz. Lakin çocuklukta doyurulmayan sevgi ihtiyacının ileriki hayatta tamiri pek zor.

Babası ile namaz kıldı birkaç gün önce tam 5,5 yaşını dolduran sevgili oğlum. Namaz bitiminde babasına sordu. Baba allah nerde? Hmmm, bu soruyu annen cevaplayacak dedi babası :) Geldi yanıma mutfağa. "Anne bişey sorabilir miyim" dedi.. Bi köşeye oturdum. Kucağıma da onu oturttum. Sor bakalım dedim. "Allah nerde" dedi. Dudaklarımı bilmiyorum der gibi büzdüm. Yüzüme en sevecen hâli takındım. Ama sana bildiğim birşey söyleyeceğim dedim. Sesimi iyice kıstım. Kulağına doğru yaklaştım. "Allah bizi her zaman görür" fısıldaya fısıldaya bir kaç kez tekrarladım bunu. Hmmmm, dedi.

Peki neden "Allah her yerde" demedim. Bu çocuk için inanılası bir durum olmuyor. Çocuğun hafsalası bunu algılayamıyor. O yüzden de buna olan inancı sağlam bir temele oturmuyor. Lâkin Allah bizi görür daha net daha direk bir mesaj.

Peki kardeşine vurmaya çalıştığında, yahut bana hayır dediğinde ona "allah seni görür" diyecek miyim? Elbette hayır. Derdim çocuk yetiştirmekteki eksikliklerimi daha üst bir makamahavale etmek, çocuğu Allh ile korkutmak değil. Belli cümleler olsun zihninde, annesinin kucağında, mutfaktaki yemek kokularınınarasında annesinin sesinden duyduğu bu cümleyi sıcacık bu ânı güzel bir yere kaydetsin hâfızasında. Ve günah işleyecek olduğunda, çıkarsın o belgeyi o dosyadan. Ve engellesin onu şefkatli sesim.

İnşallah, inşallah, inşallah. Âmîn.

Hiç yorum yok: