Çocuklu evde Ramazan'a nasıl hazırlanılır?

Şimdi sakinleş sevgili kardeşim. Ve elindeki o renkli kağıtları bir yere koy. Evin hiçbir yerine "Ramazan Geldi" falan yazmak zorunda değilsin.

Bu bir gösteri ayı değil. Bu bir sakinleşme ayı. İbadeti çoğalttığın bir ay. Başka hangi ay 30 teheccüd vakti ayakta olabiliriz ki? Aaa, de mi bak. Teheccüdde ayaktayız. E peki o zaman neden teheccüd kılmıyoruz.

Mesela bu ay bismillah diyelim Teheccüde. Ne güzel isim. Söylenişi bile tatlı. Fetehecced bihi nâfileten lek! Evet, ilk iş bu. Hiçbir teheccüd kaçırılmayacak. Hay Allah, ne ilgisi var bunun çocuklarla anlamadım diyen sevgili kardeşim. Sabır eyle, söylüyorum. Çocukların yattığı yerde kılacaksın sevgili kardeşim teheccüdü. Uykuda iken beynimiz çalışmaya devam ediyor biliyor musun. Pek tabi hafızamız da. Düşünsene, yavrunun hafızasına 30 gece peşpeşe fısır fısır namaz kılan bir anne fotoğrafı gönderiyorsun. Bu, hazırlayacağın her türlü elişi kağıdından izleteceğin her türlü çizgi filmden daha etkili bir yöntem. Lakin sonucu hemen öyle almayı bekleme. Dünya böyle bir yer değil. Gece teheccüde kalkacaksın, sabah çocuklar kavga etmeyecek. I,ıh. Burası orası değil. Burası ekim yeri. Hasat cennette inşallah. O çocuklar kavga edecek arkadaş, NET.

Ramazan sofraları. Çeşit azaltalım mı? Yani cacık-salata-meyve değil mesela. Sadece biri. Bir tane de yemek. Bir alıştınız mı zaten, gerisi gelecek, inanın bak. Gözü doymuyor ki insanın çok çeşit olunca. "Çorbadan az daha içse miydim ki, anam ben salatayı yerken millet karpuzu bitirivermiş"gibi cümleler geçmemesi için teravihten aklımızdan. E diyeceksiniz ki, "hocam ne yaptın, çocukların zihninde Ramazan sevdikleri yemeklerle, zengin sofralarla kalsın ki, daha güzel oruç tutsun". Hmmm, peki. Kurduğun cümleyi bir daha okuyabilir misin kardeşim. Hâlen mantıklı geliyor mu? Gelmiyor değil mi? Bolluk oldukça lezzetin azaldığını sen de biliyorsun. Çocukluğunda çok sevdiğin bir lezzet vardır. Bul onu, düşün. Neden aynı lezzeti alamıyorsun. Tamam GDO, tamam Hibrit tohum ama en müessir sebep o tada istediğin anda ulaşabilmen sevgili kardeşim. Emin ol, sonucuna inanarak kurarsan az çeşitli sofraları, en güzel hatıraları bırakmış olacaksın güzel bebelerine.

Teravih. (Hop-ki-üç-dört )veledaaaaaaallllllliiiiiin" Oldu da bitti maşallah. Heh, işte o camiye gitme sevgili kardeşim. Teravih 20 rekat evet. Ama 20 rekatı da çocuklu anneler camide bitirecek diye bir şey yok. Çocuklarının uyku düzenleri müsaade ediyorsa, gerçekten namaz kıldıran bir imamın arkasında namaz kıl onlarla. Uyku düzenleri müsaade ediyor ama sıkılıyorlar mı? Ezanla hemen sünneti kıl, farza kadar fısır fısır muhabbet et bebelerle. Sonrası kolay. Nereye kadar sabredebilirlerse dur. Baktın coştular. Çıkar dışarı az koştur. Mümkünse dışarıda kıl. Büyük çocukları örgütle, sen gelen geçenler tarafından "aaa, böyle namaz oluyo mu kiiii" denilerek rahatsız edilmeyecek bir yerde namazını kılarken bebelerinle oynasınlar. Seslerini duymay devam edeceğin için aklın onlarda kalmamış olur. Top götür, ip götür. "Ayyy, içim bayıldı, değer mi bu kadar çileye" deme. Cennet kapısı yetiştiriyoruz sevgili kardeşim. E tabi teravih kılan bir de çocukları yanına alıp göz kulak olan baba CANdır. Söylemeden geçmeyelim. Ama Dünya'nın binbir türlü hali var. Baba vefat etmiş olabilir, işte olabilir, namazsız olabilir. Bu vesileyle söyleyelim. Herhangi bir sebeple babasıyla teravihe gidemeyen erkek çocuğunu teravih'e götüren komşu amca, komşu dede ne güzel iş yapmış olur!

Muhâcirler. Sûriye'lisi, Îrak'lısı, Filistin'lisi, Afgânistan'lısı. Her yerdeler. Hiç mi yok etrafında. Bana de, ben sana bulurum. Muhacirlerin evine gidebilirsin çocuğunla birlikte sevgili kardeşim. Ellerinde poşetlerle muhacir kardeşlerinin evine girdiğin o an, çocuğunun zihninden silinmeyecektir. Yokluk kavramını anlatamıyoruz ya hani zamane bebelerine. Al sana anlatmanın en güzel yolu. "Neden onların eşyaları/oyuncakları/yemekleri yok diyecek çocukların. Gözünü seveyim suçu Allah'ın üzerine atma. Beben bunu anlayamaz. "Dünya böyle bir yer tatlım, bugün bizim var, onların yok. Biz onlara yardımcı olacağız" de. Cümleyi "yarın da biz fakir kalırsak onlar bize verir" şeklinde tamamlama. Çocuğun içine korku düşürme sevgili kardeşim.

Hâsıl-ı Kelam. Ramazan gösteri ayı değil sevgili kardeşim. İbadet ayı. Zühd ayı. Rabbim diğer aylarımız için bir başlangıç eylesin bize Ramazan-ı Şerîf'i....

Hiç yorum yok: