günce....

6 yaş 4 ayını tamamlamak üzere olan Badem oğlum doğa üzerine kendince bir müfredat kurdu. Ve ben artık hazırlıksız yakalanmaya başladım. O kadar aşklı şevkli ki "bunu birlikte araştıralım" "bunu bir düşünelim" gibi cevaplara uzun süre dayanmıyor artık. Bugün ayın ilk pazartesisi. Yani dergi bayiine uğrama günüm. Uzun zamandır Bilim Çocuk da alıyorum. Kendim için :)
smile ifade simgesi
Badem oğlumun bir çok sorusuna cevap buldum. Tabii dili indirgemek gerekiyor. Hava durumu kartları vardı ekte. Badem oğlum kartları inceledi ve "Kuzey Yarım kuredeki denizlerin Güney yarım kuredeki denizlerin ise dönmesi yani etkisi üzerine resmedilmiş karta takıldı. Üzerine konuştuk. Evirdi çevirdi, badem gözlerini tavana fikri. Gitti geldi soru sordu. Tam yatarken ise "Dünya tamamen yanabilir mi ya da ortadan ikiye kırılabilir mi" dedi. Neden böyle düşündün dedim. "Düşüne düşüne bunu buldum" dedi. Konuştuk biraz. Zamanında eskatoloji okumalarını yarım bırakmıştım. Devam mı etsem ne?
Şaka bir yana selim fıtrata dokunmadığımızda çocuğun Dünya'nın (aslında varlığın ) nasıl oluştuğu, neden oluştuğu ve nasıl sonlanacağına dâir akıl yurutmemesi mümkün değil.
Bir de şarkılar var. Kızımın şarkıları. Zeytin kızımın. 4 yaşını 2 ay geçmiş kızımın. Kendini çok güzel ifade ediyor. Bir de güzel gufteleri var ki sormayın. Bir tanesini yazacağım müsaadenizle.

Severim ben insanlarıııı
Hepsini hepsini hepsiniiiii
Neden sevmeyelim insanları
Çünkü onlar insanlar

Hiç yorum yok: