vaize....

fuzuli kantatası dinlerken yazdım. 
günlerdir başka şey dinleyemiyorum.
 tavsiye edene şükranla....

falan yönergenin filan maddesine uydurmak zorundasın yaptığın işleri. feşmekan olur alınmalı. bebesinden dedesine herkes bi okumalı, onaylamalı. falan sisteme girmek, falan boşlukları doldurmak zorundasın. me’mûr olmak böyle bir şey çünkü. bir saatlik vaazda neler olur kim bilebilir? nasıl bir soru gelir? nasıl akarsınız hep birlikte konunun derinlerine? neler olur o kırkbeş dakika ilâ bir saatte. güler misiniz, ağlar mısınız birlikte* bunu sadece siz bilebilirsiniz. bir de gönüllerin künhünü bilen*.   siz, yani sen ve söyleştiklerin. attığın ter, döktüğün gözyaşı ve sıktığın elin bilir bir de.

ne diyordu o kitapta?* türlü hadîs-i şerifi aktaran vaazlar, dediği ile yaptığı uymayan vaizeler, vaaz verebilme salahiyeti için arınmaya çalışan, heyecan verecek konuşmalar yapmak isteyen vaize adayları, sosyete vaizeleri ve dinleyenlerinin etraflarına ördükleri koruma kalkanı, keramet sahibi vaizeler ve daha nicesi.

adı güzel, göndereni daha güzel kitap. yaşadığım topraklarda tam 65 senedir*** sağlam bir zemine oturtulamayan bir konunun okuyarak bildiğim on yıllık sürecini çarpıcı ayrıntılarıyla anlatan bir kitap. öğrencilere evini ücretsiz veren beyefendinin dilinden "cennet sohbettir" sözü dökülen kitap. cennet ile ilgili hadisleri hatırlatan kitap****. gitmek isteyip de gidememeleri, gitmek istemeden gitmeleri anlatan kitap.

Ve ben her seferinde
Gerçek bir kitap okuduğumda derim.
Gökkubbede söylenmemiş söz yok mu Rabbim?
Ve Rabbim, gülleri ve sessiz harfleri koru*****


*         Mülk 1, Teğabün, 4
**       Cihan Aktaş, Seni Dinleyen Biri
***     Murat Aksoy, Başörtüsü:Türban (1951'de sadece erkek öğrencilerin eğitim görmesi için açılan İmam-Hatip okullarının bünyesinde kız öğrencilerinin de dini eğitim alması için kurslar düzenlenmeye başlandı. Bu aynı zamanda kızların başörtüsü ile eğitim alıp alamayacağı tartışmalarını da başlattı)
****   Buhârî, Daavât
           Müslim, Zikir 25.
           Tirmizî, Daavât 129.
           Müslim, Zikr 39
           Buhârî, İlim 8
           Müslim, Zikir 40
***** İbrahim Tenekeci, Düş ve Dua şiirinin son mısraı

Hiç yorum yok: