anlam....

yaşamda olaylar önemliymiş benim için. yaşadığım olaylara göre şekilleniyormuş duygularım. halbüse aslolan olaylara yüklediğim anlamlarmış. yüklediğim anlamlara göre şekillenirmiş duygularım. ve sonrasında düşüncelerim, alışkanlıklarım. nihayetinde hayata bakışım ve karakterim.

kabul diye bir yer var. olduğun hali kabul. tüm varlığı olduğu hali ile kabul. burası mühim. tüm varlığı, olduğu hali ile kabul. bunu istiyorum. akışa teslim olma hâlini istiyorum. çünkü akış hep iyi yöne. bu savaşların olmadığı, kötülüklerin yapılmadığı anlamına gelmiyor. iyisiyle kötüsüyle böyle bir akış var burada. ve bu akış bütüncül bir bakışla bizi bu rüya aleminden gerçek aleme taşıyor. .

kabul, iradesizlik değil. rüzgarda savrulan kuru bir yaprak değilim. ben varım, iradem var. ama Rabbim murad etmese tüm bunlar olmazdı. biz irade ettik, evet. ama o izin verdi. o izin vermeseydi olmazdı. eğer o tüm başıma gelenlere, varlığın başına gelenlere izin verdiyse, ki verdi, kabul. kabul, kabul.

başa dönelim. olaylar var. yüklediğim anlamlar. olayları kabul edip onlara iyi anlamlar yüklemek. irademi görmek. muradını görmek istemek. tefvîz.

"hak şerleri hayreyler. zannetme ki gayreyler. arif ânı seyreyler. mevla görelim neyler. neyerse güzel eyler"

Hiç yorum yok: